Jdi na obsah Jdi na menu

První pomoc ježkům

3. 10. 2011

A protože ježek neutíká, stane se snadnou kořistí lidí – zachránců a ve většině případů musí zcela zbytečně prožít zimu v náhradních podmínkách lidských příbytků, což mu vůbec nesvědčí! Ježek si dlouho připravuje své zimoviště a je to důmyslná stavbička, ve které rozhodně nezmrzne… Pokud ho člověk sebere a později zjistí od odborníků, že by zimu přežil, musí ho vrátit zpět na to samé místo, kde ho našel.

 

 

 

Základní postup při nálezu ježka

Podíváme se, jestli není zraněný. Dále je zde stále diskutovaný problém velikosti mláděte. Všichni tvrdí, že ten jejich zpozorovaný ježek je malinký, že má tolik a tolik gramů, že smutně kouká apod. Řiďme se tedy zdravým lidským rozumem. Pokud se nám vejde do jedné dlaně ruky a nepřesahuje jí, je malinký a pomoc potřebuje. Vždy se pak musí zkontrolovat okolí nálezu ježka, zda není někde poblíž máma se sourozenci! Jestliže jsme tedy usoudili, že ježek je malý, opuštěný nebo zraněný, přineseme ho domů, dáme ho do krabice s víkem, pod něj vhodnou textilii nebo seno (nic takového, do čeho by se mohl zamotat), k němu vložíme lahvičku naplněnou teplou vodou, aby se zahřál, přidáme namočené piškoty a IHNED zavoláme odborníky.
Ježek je volně žijící zvíře patřící do přírody. Pokud Vám bude doma běhat po koberci a kamarádit se s vašimi dětmi, psi a kočkami, ochočí se a nebude se moci vypustit zpět do volné přírody, kam patří. Proto jsou ježčí záchranné stanice. Mladí ježci zde žijí pohromadě a nejsou ochočováni. Lidé, zabývající se odborně chovem ježků např. vědí, který antiparazitální přípravek ježky zabíjí, dále, že ježek jako hmyzožravec radši pojídá brouky a myši, než kuře a konzervy… atd.

Když to shrneme

Pokud prosím najdete ježečka, který dle vašeho úsudku potřebuje pomoc, dejte ho do již zmíněné krabice a obratem zavolejte Zdeně Dvorské – tel: 311 684 185 nebo Dagmar Šimkové (pro Prahu) – tel.: 723 126 711 a společně vyřešíme, co s ním bude dál.
Hlavně mějte na paměti, že v obchodech se zvířátky je mnoho domácích mazlíčků, kteří potěší vás i vaše děti daleko lépe než ježek z volné přírody! Těm, kteří si vezmou naše rady k srdci, děkujeme za všechny ježečky a těšíme se na vaše telefonáty.