Jdi na obsah Jdi na menu

Ježek západní

Dobrý den,
minulý podzim jsme našli u našeho domu malého ježka a nevěděli co s ním. Odvezli jsme ho do útulku pro ježky. Je možné, abych se o ježka přes zimu postaral sám?

S přicházejícím podzimem a zimou se stává, že se lesní zvířátka začínají stahovat k lidským obydlím, kde najdou větší množství potravy než v lese. Ježci nejsou výjimkou.

Pokud se ježčí mláďátka narodí až koncem léta a zima přijde brzy, může se stát, že jsou mladí ježkové moc malí a zimu nepřežijí, proto je vhodné, pokud takového malého ježka před zimou najdete, poskytnout mu útočiště, dokrmit ho a zazimovat.

Ježek by měl mít před zimním spánkem optimální váhu asi 750 gramů. To je váha, která mu zaručí, že zimní spánek zvládne a na jaře se probudí zdravý. Když ke konci podzimu nebo na začátku zimy najdeš malého ježka, tak mu můžete pomoci takto: doneste si ho domů a zvažte ho. Pak mu najděte nějakou vhodnou krabici, vystelte ji novinami (trochu je zmuchlejte, aby se v nich mohl ježek schovat jako v listí) a dejte ji do místnosti, kde je tak 19 stupňů (ideální je například garáž, aby i ježek měl co nejvíce klidu – přeci jen lidi nezná a jejich častá přítomnost ho znervózňuje). Do krabice mu dejte misku s vodou a misku s granulemi − vhodné jsou kočičí granule. Krmení a čistou vodu mu dávejte dvakrát denně a nezapomínejte také ob den čistit dno krabice a vystýlat ji čistými novinami. V době čištění můžete nechat ježka také proběhnout někde po pokoji nebo garáži – jen dejte pozor, aby nezalezl někam, kde by si mohl ublížit. Opakovaně ježka važte, abyste věděli, jak roste. Až bude mít těch na začátku zmiňovaných 750 gramů, je čas ježka zazimovat.

K zazimování mu připravte jednu menší bedničku, kterou vystelete látkou a kouskem novin, tu dejte do původní ježkovy větší bedny. Tuto bedýnku v bedně přeneste do chladnější místnosti, kde ale nemrzne. Každý den mu tam noste jídlo a potravu. Jednoho dne se bude cítit ježek unavený, zaleze si do té malé bedničky, zakryje si látkou a novinami vchod, jako kdyby se v přírodě zahrabal do listí, a usne. Prospí pak zbytek zimy. Je dobré ho během zimy kontrolovat, kdyby se probudil dříve, tak mu dát opět jíst a pít.

Až se zjara probudí, tak mu opět vyčistěte bedýnku, dejte mu jídlo a pití a nechte ho proběhnout – třeba i po zahradě, aby si užil jarního sluníčka. Na zahradě mu můžete udělat nějaký domeček, kam si může zalézt, když prší, nebo fouká. Pokud se ježek sám nechystá vás opustit, je správné ho vrátit do lesa, když víte, že zimu u vás dobře zvládl a že už se i na jaře pěkně do zásoby nabaštil. Odnete ho na vhodné místo v lese, můžete mu tam nechat i ten domeček ze zahrady a v misce několik granulí a vodu. Dokonce ho tam můžete chodit navštěvovat a doplňovat mu granule a vodu. Návštěv by mělo být časem méně a méně, aby se ježek osamostatnil a naučil se o sebe postarat sám.

http://www.rozhlas.cz/spektrum/poradna/_zprava/983908  Kateřina Hýková - upravil jsem