Jdi na obsah Jdi na menu

Našli jsme malého ježka, co s ním aby přežil?

21. 9. 2011

Podzim je tu, listí padá, teploty pomalu, ale jistě klesají směrem k nule. Zvířátka se chystají, avšak ne všechna mají šanci na přežití. Ježci, kteří se narodili příliš pozdě a nestihli dostatečně dorůst mají osud spočítaný. Pokud jim nepomůžeme my...


"Pamatuji si to jako dnes. Otevřel jsem dveře od domu, venku fučel vítr a kousek od vchodu se krčilo něco malého sotva 10 centimetrů velkého, jakoby chlupatého. Po bližším ohledání jsem zjistil, že je to malinký ježek. Nejprve jsem si myslel, že je dokonce mrtvý, zkrátka že zmrzl, protože ani na doteky nereagoval. Nedalo mi to a tak jsem ho vzal domů. Tuto zimu u nás doma rozhodně nuda nebyla..."

Co tedy dělat, když najdete v listopadu ježka?

Pokud najdete ježka někdy v listopadu a váží více jak 400g, je nejrozumnější ho nechat jít vlastní cestou. V tomto případě není důvod, proč by zimu nepřežil a v přirozeném prostředí mu bude zajisté lépe, jak v lidském obydlí. 

Jestli však ježek váží méně jak 400g, je dobré se o něj postarat. V případě, že se rozhodnete zachránit zvířátko sami, počítejte s tím, že vám bude dělat společnost až do jara. Teprve tehdy se posilněné a již vzrostlé zvíře může vrátit znovu do přírody. 

Máte však i další možnost. Ježka můžete odnést do brněnské ZOO, která je součástí Národní sítě pro hendikepované živočichy a jejích úkolem je zvířátkům v nouzi pomáhat. Další možností je kontaktovat brněnskou speciální ježčí stanici na telefonním čísle 605 924 107.

Další informace, jak se dobře postarat o ježčího sirotka najdete na
této adrese. 

Napište nám i Vy o svých zážitcích s ježky...